Číslo 12/2023 - PDF | eBook
Všechna čísla (40)

Ze Středoškolského atletického poháru se radují v Hradci Králové a v Praze

12. 12. 2019

Ve čtvrtek 5. prosince proběhlo v Ostravě celorepublikové finále Středoškolského atletického poháru. Vítězství vybojovali atletky z Gymnázia Arabská v Praze a reprezentanti ze SPŠ, SOŠ a SOU v Hradci Králové. Na 38. ročníku SAP padl i nový český halový dorostenecký rekord na patnáctistovce. Postaral se o něj Jakub Davidík z Gymnázia Stříbro.

Finálového klání o sedmi disciplínách se zúčastnilo celkem šestnáct nejúspěšnějších družstev středoškolaček a středoškoláků za dohledu patrona 38. ročníku Středoškolského atletického poháru - českého rekordmana ve vrhu koulí a trojnásobného medailisty z posledních tří velkých halových šampionátů - Tomáše Staňka.

Mezi dívkami ziskem 9609 bodů triumfovaly studentky pražského Gymnázia Arabská. Stříbro vybojovaly atletky z Gymnázia Mozartova, Pardubice s konečným výsledkem 9321 bodů. Třetí místo obsadily sportovkyně z Gymnázia Šumperk. Ty za své výkony získaly 9254 bodů. V kategorii dorostenců se z poháru těšili sportovci ze SPŠ, SOŠ a SOU v Hradci Králové. Zlatou příčku si zasloužili výkonem, ohodnoceným 9531 body. Druhé místo patřilo studentům z gymnázia v Šumperku, kteří získali 9436 bodů. Pomyslný bronz si se ziskem 9204 bodů odvezli atleti z Gymnázia v Uherském Hradišti.

Novým českým halovým dorosteneckým rekordmanem se na trati 1500 metrů stal Jakub Davidík z Gymnázia Stříbro. S časem 3:53.81 předběhl své soupeře o nejméně sedmnáct vteřin. Osmistovku dívek vyhrála Denisa Folková. Běžeckou dráhu zdolala v čase 2:11.54. Dvoustovce kralovala s časem 25.55 Katarina Kišková z Gymnázia Arabská v Praze a sprint na 60 metrů ovládla Hana Bumbálková z brněnského Gymnázia třídy Kapitána Jaroše, a to časem 7.85. O 80 vteřin rychlejší byl na téže trati Marek Řehák z Gymnázia Jiřího z Poděbrad. Nejrychlejší na čtvrtce byl Jakub Majerčák z Uherského Hradiště, který proběhl cílem v čase 49.13 a stal se vítězem této chlapecké kategorie.

Koulařské závody vyhráli Eliška Markofová z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech a Marek Marvan ze SPŠ Tábor. V dálkařském sektoru předvedli nejlepší výkony Monica Hladíková z Brna a Ondřej Buráň z Uherského Hradiště.

Výškařský sektor ovládli Veronika Nedvědová s výkonem 161 centimetrů a Jakub Bělík. Ten si výkonem 203 metrů zlepšil svůj osobní rekord.

Za perfektní organizaci závodu děkujeme pořadateli v čele s panem Oldřichem Zvolánkem.