Krajská rada AŠSK Zlínského kraje

4 okresních rady ve Zlínském kraji

Na fotbalové MS škol do Bělehradu postoupilo pražské Gymnázium Nad Štolou

20. 11. 2018

Na dubnovém mistrovství světa škol v Bělehradu budou bojovat chlapci z pražského Gymnázia Nad Štolou. Nominaci na fotbalový šampionát si vysloužili školním mistrovským titulem na republikovém finále v Jihlavě.

"Road to Serbia, road to Serbia (překlad: cesta do Srbska)," skandovali hráči vítězného pražského Gymnázia Nad Štolou. Právě proměnili pátou penaltu, která jim zajistila účast na mistrovství světa středních škol v Bělehradu. Velké zklamání naopak převažovalo na straně SOŠ a Gymnázium Staré Město. Cesta do finále byla napínavě protkaná penaltami až do samotného závěru?

Za náročných fotbalových podmínek si to mezi sebou rozdalo šest středních škol. Pořadatelé vměstnali dvoudenní republikové finále do jediného dne, a tak bylo už na počátku jasné, že se bude jednat o intenzivní a fyzicky náročný sportovní zážitek. Asi nikdo ale nečekal, že převážnou část turnaje budou díky vyrovnanosti týmů rozhodovat až penalty - střílelo se hned ve čtyřech zápasech.

Unikátní situace nastala ve skupině "B", kde mezi sebou hrála v základní části všechna družstva shodným výsledkem 1:0. Před semifinále tak měly týmy z Prahy, Hradec Králové i Tábora stejné skóre i počet bodů. Následovala technická porada a jednoduché rozhodnutí - všechna utkání se budou opakovat v podobě pokutových kopů. Černý Petr nakonec padl překvapivě na jednoho z favoritů SŠSOG Hradec Králové, který o jednu branku nepostoupil do vyřazovacích bojů.

V prvním semifinále proti sobě nastoupily pořadatelská OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava a pražské Gymnázium Nad Štolou. Vyrovnané utkání i po mohutném závěrečném tlaku domácích nakonec ovládli borci z českého hlavního města výsledkem 1:0. V druhém semifinálovém utkání se proti sobě postavil výběr ze SOŠ a Gymnázia Staré Město proti mužstvu ze SPŠ Tábor. Staroměstské chlapce táhla k vítězství obrovská motivace napodobit své spolužačky, které postoupily na světový šampionát škol v kategorii dívek. Jejich touha po nominaci byla na fotbalovém hřišti patrná od prvních minut a zaslouženě tak postoupili do závěrečného boje výsledkem 2:0.

Samotné finále pak nabídlo další napínavou podívanou. Hráči měli v nohách 120 minut a 40 minut fotbalové pobíhané na ně ještě čekalo. V zápase plném soubojů musel po výsledku 0:0 v základní hrací době opět rozhodnout penaltový rozstřel. Výsledkem 5:4 na pokutové kopy se z celkového vítězství radovali chlapci z pražského Gymnázia Nad Štolou. Fotbalové hřiště ovládly emotivní oslavy vítězů. Někteří školáci po vzoru profesionálních fotbalistů strhávali dresy a všichni společně skandovali "road to Serbia, road to Serbia" (překlad: cesta do Srbska)". Vedoucí družstva Filip Soukup po utkání všem slíbil: "Neměli jsme s sebou to nejsilnější, co máme. Plno hráčů bylo v době republikového finále na reprezentačních srazech. Nebojte, v Bělehradu budeme fakt dobrý!"